Jak nawilżyć gardło

Jak domowymi sposobami wyleczyć gardło?

bol gardla

Jak domowymi sposobami wyleczyć gardło?

Boli, piecze i sprawia trudności w połykaniu. Co takiego? Oczywiście bolące gardło! Jednak zanim sięgniemy do domowej apteczki lub udamy się do apteki, wypróbujmy stare, sprawdzone, domowe sposoby na złagodzenie dolegliwości bólowych spowodowanych infekcją gardła.

Dzisiaj radzimy, w jaki sposób wykorzystywać receptury naszych babć. Zapraszamy do lektury!

Kojąca moc szałwii

Napar z szałwii znały już nasze matki i babki i bardzo sobie chwaliły. Wystarczy przepłukiwać gardło co trzy godziny naparem z zioła, aby dolegliwości ustały. Szałwię zakupimy w każdym sklepie zielarskim oraz aptece.

Szałwia znakomicie odkaża gardło. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne. Stosuje się ją w każdego rodzaju infekcji jamy ustnej, jak również przy chrypce.

Równie dobre działanie posiada napar z kory dębu oraz rumianku.

Przepis na ziołową płukankę

Przygotuj liść szałwii, mięty, koszyk rumianku oraz kwiat nagietka. Wymieszaj wszystko dokładnie i trzy łyżeczki ziół zalej wrzątkiem i zaparzaj przez 20 minut. Tak przygotowaną mieszanką płucz gardło kilka razy dziennie.

Buraki nie tylko do barszczu

Sok z buraka już od dawna jest cenionym sposobem na bolące gardło. Jeśli nie jesteśmy w posiadaniu gotowego soku z buraków, wówczas możemy płukać jamę ustną rozcieńczonym koncentratem.

Przepis na burakową płukankę

Przygotuj szklankę świeżego soku z buraków, dodaj jedną łyżkę stołową octu winnego albo jabłkowego, wymieszaj wszystko dokładnie. Płucz gardło nawet dziesięć razy dziennie.

Woda z solą

Świetne efekty przynoszą płukanki z wody z solą. W tym celu należy przygotować roztwór z jednej łyżeczki soli na szklankę wody. Gardło należy płukać cztery razy dziennie. Pamiętaj, aby temperatura płukanki była zbliżona do temperatury ciała.

syropSyrop z cebuli

Dolegliwości bólowe gardła oraz kaszel bardzo szybko ukoi syrop z cebuli.

Przepis na syrop z cebuli

Na tarce o drobnych oczkach zetrzyj cebulę. Do powstałego soku dodaj miód i cytrynę. Tak przygotowany syrop pij cztery razy dziennie.

Inny sposób przyrządzania przewiduje pokrojenie cebuli w talarki, które warstwowo układa się w słoiku, na przemian przekładając warstwy ubitej cebuli łyżką cukru. Zaleca się dodanie 5 łyżek cukru na jeden słoik. Naczynie z cebulą i cukrem należy odłożyć w ciepłe miejsce na 24 godziny. Powstały syrop pijemy trzy razy dziennie po łyżce stołowej.

Można przygotować sok z cebuli z dodatkiem jabłka. Wszystko trzemy na tarce o małych oczkach, wyciskamy i powstały syrop pijemy trzy razy dziennie po łyżce stołowej.

Przede wszystkim płyny

Zaleca się przyjmowanie co najmniej trzech litrów płynów dziennie. Bardzo dobre efekty przynosi herbatka malinowa, napar z lipy, herbata z miodem, kompot z imbiru, napar z czarnego bzu, jak również wszystkie inne napoje obfitujące w zbawienną witaminę C, a więc soki pomarańczowe czy woda z sokiem z cytryny

Przykładowe przepisy

1. Do szklanki z gorącą wodą dodaj sok z cytryny oraz łyżkę stołową miodu,

2. Do szklanki z ciepłym mlekiem dodaj łyżkę stołową miodu oraz pół łyżeczki masła

3. Przygotuj korzeń imbiru i pokrój go w cienkie plasterki. Zalej wrzącą wodą i gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Przecedź i ostudź. Na końcu dodaj łyżeczkę miodu i ciepły kompot pij dwa razy dziennie.

Nawilżacze powietrza

Bolące gardło nie lubi suchego powietrza, dlatego zadbaj, aby w pomieszczeniu, w którym przebywasz panowała odpowiednia wilgotność. Jeśli nie masz w posiadaniu specjalnego nawilżacza powietrza, możesz równie dobrze rozkładać mokre ręczniki na kaloryferach. Efekt będzie taki sam.

 

Jak wyleczyć gardło domowymi sposobami – wideo porady

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.