Jak dobrze ubierać się zimą?

W okresie zimowym lepiej odłożyć głębiej ulubione jeansy, ponieważ one lepiej zatrzymują wilgoć, przez co Ty szybciej marzniesz.

Jednak przegrzanie też jest szkodliwe, zatem nie zakładaj na siebie zbyt wiele warstw.

Raz ciepło, raz zimno

Gdy narażamy się na gwałtowne zmiany temperatury, gorzej zaczyna funkcjonować nasz układ odpornościowy. Spoceni marzniemy szybciej, wilgotne ubrania wychładzają ciało. A pod wpływem niskiej temperatury dochodzi do zwiększonego wyrzutu do krwi hormonów kory nadnerczy, które ograniczają produkcję komórek obronnych. Zimno powoduje skurcz naczyń krwionośnych w skórze i błonach śluzowych gardła i nosa. Z tego powodu do tkanek dociera mniej tlenu i limfocytów, więc częściej chorujemy na grypę i katar.

Powiedz STOP przeziębieniu

Aby nie dopuścić do przeziębienia, warto wybierać ubrania z nowoczesnych włókien poliestrowych. Grzeją, chronią przed deszczem i wiatrem. Tkaniny wykonano tak, żeby pot mógł szybko z nich odparować i nie wyziębił skóry. A w dodatku są lekkie i cienkie. Ubrania wymyślono dla osób aktywnych, uprawiających bieganie czy narciarstwo, ale nadają się także do noszenia na co dzień.

Jakie ubrania na zimę?

Włókna bawełny chłoną wilgoć, która zostaje w nich uwięziona i wychładza skórę. Dlatego należy unikać bawełnianych podkoszulek i skarpet. Pod spodnie można włożyć getry lub rajstopy, tak będzie cieplej. Jednak w pomieszczeniu, w którym panuje 18-20 stopni należy je ściągnąć, aby uniknąć przegrzania.

Czapka

Głowa marznie najszybciej z wszystkich części ciała, dlatego warto nosić czapkę. Nie lubisz czapki, bo niszczy Ci fryzurę? Kaptur lub nauszniki wystarczą, jeśli ktoś ma skłonność do chorób zatok. Czapka osłania czoło i w ten sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji dróg oddechowych. Zapobiega też przewianiu uszu. Przeciągi są główną przyczyną infekcji przewodów słuchowych u dorosłych. Klipsy i kolczyki mogą powodować odmrożenia, to samo grozi okolicom ust i nosa, gdy osłania się je szalikiem. Wydychane powietrze będzie się na nim skraplać i zamarzać.

czapka

Rękawiczki

Specjaliści zalecają noszenie rękawiczek wykonanych ze specjalnych mieszanek włókien syntetycznych, które izolują od zimna. Dobrze jest, gdy rękawice mają tzw. Windstopper do ochrony przed wiatrem i membranę Gore-tex czyli specjalną mikrosiatkę z otworami, przez które woda nie przenika do wewnątrz, ale pot swobodnie odparowuje.

Buty

Stopy przed mrozem najlepiej ochronią śniegowce z wyściółką z wełny owczej. Wolisz kozaki? Zabezpiecz je przed wilgocią, przemoczone obuwie zwiększa ryzyko odmrożeń stóp. Noś ciepłe skarpetki z wełny owiec merynosów, bo jest miękka i nie gryzie. Nie zaleca się wkładania kilku par skarpetek jednocześnie. Mogą pogarszać krążenie.

 

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.