Jak dbać o marantę?

Kwiaciarnia wystawy cieszą oko różnorodnością kwiatów doniczkowych, przepychem ich barw… Zainteresowanie budzą gatunki wcześniej nam nie znane. Znęceni ich oryginalnością, niezwykłą urodą, chętnie kupilibyśmy egzotycznie wyglądające rośliny, ale… co potem? Jak je pielęgnować, żeby przez długi czas były ozdobą naszego mieszkania?

Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę na rośliny należące do bogatej w gatunki i odmiany rodziny marantowatych. Najpopularniejsze, a zarazem najłatwiejsze z nich w hodowli, to maranty. Mimo że są dość łatwe w uprawie, nie mogą się obejść bez troskliwej pielęgnacji, polegającej przede wszystkim na zapewnieniu im odpowiednich warunków.

Maranta – jak o nią dbać?

  • Stanowisko dla maranty

W środowisku naturalnym  znajdziemy maranty na „parterze” w dżungli, gdzie mają niewiele światła, ale za to dużo wilgoci i ciepła! Nie lubią więc miejsc bezpośrednio nasłonecznionych, świetnie rosną w świetle delikatnym i rozproszonym.

  • Temperatura i podlewanie maranty

Maranty wymagają utrzymania temperatury otoczenia na mniej więcej tym samym poziomie — w dzień około 22°C, a nocą nie mniej niż 16°C. Ważne jest, aby podłoże było cieplejsze od powietrza! Warunkowi temu sprostamy podlewając marantę letnią wodą na przykład dwa razy dziennie w niewielkich ilościach. Takie nawadnianie spełnia też inny warunek: bryła korzeniowa maranty nie może przeschnąć, ani „stać w wodzie”! Woda, którą podlewamy marantę, powinna być miękka i mieć odczyn kwaśny (ph 4—4,5).

  • Nawożenie maranty

Od kwietnia do końca sierpnia, raz na dwa tygodnie nawozimy maranty roztworami nawozów mineralnych, dostępnych w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych.

  • Inne wskazówki

Wbrew pozorom, utrzymanie maranty w domu, stworzenie odpowiedniego dla niej mikroklimatu nie jest takie trudne. Właściwą wilgotność powietrza uzyskamy, umieszczając marantę w kompozycjach z innymi roślinami (oczywiście, w osobnych doniczkach), lokując pojedynczy okaz na płaskiej tacy wypełnionej kamykami i wodą, lub po prostu spryskując liście kilka razy dziennie. Usytuowanie jej na regale, półce, stoliczku, niedaleko od okna, zapewni odpowiednie światło i o-graniczy wahania temperatury.

Maranta można ozdobić każdą łazienkę, nawet tę bez okna! Trzeba wtedy nad kwiatkiem umieścić reflektorek z dość silną żarówką. Po trzech tygodniach należy wystawić marantę do widnego pokoju na mniej więcej miesiąc. Można mieć dwie doniczki i stosować planową rotację (jedną trzymać w łazience, drugą — na parapecie okna).

jak-dbac-o-marante

Maranty rozrastają się bujnie przez rok, półtora — później zwykle marnieją. Często udaje się „odnowić” roślinkę domowym sposobem: dobra sadzonka ma dwa liście rozwinięte i dodatkowy zwinięty jeszcze w rurkę. Sadzonkę uzyskujemy tnąc pęd centymetr pod .„kolankiem”. Kilka sadzonek zanurzamy powyżej „kolanka” w wodzie (w słoiczku z cienkiego szkła). Po kilku tygodniach gdy z kolanka wyrosną korzonki, sadzimy roślinę do przygotowanej doniczki (na dno — żwir lub skorupki; podłoże — piasek z torfem) i stawiamy w widnym miejscu w temperaturze około 22°C. W miarę wzrostu rośliny dopasowujemy odpowiednie doniczki.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.