Jak dbać o kliwię?

Kliwia pomarańczowa to mało wymagająca roślina długowieczna, ładnie kwitnąca wczesna wiosną. Dawniej często uprawiana w mieszkaniach, dziś jest nieco zapomniana – a naprawdę szkoda!

Poniżej mamy dla Ciebie kilka pożytecznych wskazówek odnośnie do tego, jak dbać o kliwię, aby zdrowo rosła i zachwycała. Zapoznaj się z nimi i zacznij wprowadzać je w życie, a Twoja roślina na pewno Ci się odwdzięczy.

 

Kliwia – jak o nią dbać?

  • Stanowisko dla kliwii

Kliwia to roślina, która wymaga jasnego lub półcienistego stanowiska. Najlepiej będzie rosła, jeżeli usytuujesz doniczkę z nią na wschodnim oknie.

  • Temperatura dla kliwii

Roślina ta nie potrzebuje zbyt wysokich temperatur. Zimą, kiedy znajduje się w stanie spoczynku, wymaga temperatury od 10 do 12°C, latem natomiast optymalna dla niej będzie temperatura pokojowa.

  • Podlewanie kliwii

W czasie spoczynku jesienno-zimowego kliwii nie należy podlewać zbyt obficie. Wskazane jest podlewanie bardzo oszczędne. Od lutego warto natomiast zwiększać dawki wody. Dbaj o to, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne aż do września. Pamiętaj też o tym, ze jesienno-zimowe zasuszenie i przechłodzenie jest niezbędne do dobrego kwitnienia rośliny.

kliwia

  • Nawożenie kliwii

Kliwię należy nawozić od lutego do lipca co 2 tygodnie, używając w tym celu roztworu nawozów mineralnych dla roślin doniczkowych.

  • Przesadzanie kliwii

Młode rośliny należy przesadzać co roku, natomiast starsze co 2-3 lata, najlepiej zaraz po kwitnieniu. Przygotowujmy raczej żyzne podłoże – niech to będzie ziemia kompostowa lub darniowa z niewielką domieszką piasku oraz torfu.

  • Rozmnażanie kliwii

Kliwię możemy rozmnażać poprzez oddzielanie nikłych cebulek w czasie przesadzania. Z reguły wyrastają one licznie u podstawy starej cebuli.

kliwia2

  • Szkodniki i choroby atakujące kliwię

Jeżeli kliwia zimuje w zbyt ciepłych miejscach, mogą zaatakować ją tarczniki. W związku z tym liście rośliny należy często kontrolować i zmywać szkodniki wodą z szarym mydłem i spirytusem (łyżka mydła i łyżeczka spirytusu na 0,5 l wody).

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.