Jak dbać o cerę naczynkową?

cera naczynkowa

Jak dbać o cerę naczynkową?

Rozszerzone naczyńka krwionośne najczęściej występują na twarzy, plecach i nogach. Mogą się tworzyć w różnych chorobach lub uszkodzeniach skóry, np. w trądziku różowatym, na skórze uszkodzonej przez promieniowanie rentgenowskie. Mówimy wówczas o objawowym rozszerzeniu naczynek. Samoistnie mogą powstawać w czasie ciąży, po zbyt długim opalaniu się bez stosowania kremów z filtrem ochronnym i w procesie starzenia się skóry.

Przyczyną rozszerzania się naczynek są też choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia, miażdżyca i nadmierna kruchość naczyń włosowatych. Rozszerzone naczyńka mogą się pojawiać już u małych dzieci narażanych na wiatr i mróz.

Profilaktyka powstawania rozszerzonych naczynek

Powstawaniu rozszerzonych naczynek możemy zapobiegać, stosując środki ochronne. Przed wyjściem na mroźne powietrze niemowlętom i małym dzieciom należy posmarować policzki kremem dla dzieci. Dla dorosłych wskazany jest krem tłusty do twarzy. Kobiety, a także kilkunastoletnie dziewczęta, po posmarowaniu twarzy kremem powinny ją przypudrować, co stworzy dodatkową osłonę przed działaniem mrozu. Nie wolno stosować kremów nawilżających i sterydowych, gdyż takie kosmetyki powodują trwałe rozszerzenie naczynek!

Osoby mające skłonność do samoistnego pękania naczyń (do tzw. skazy naczyniowej) powinny okresowo przyjmować leki uszczelniające i zapobiegające kruchości naczyń. Do najprostszych i najłatwiej dostępnych należy witamina C, a także rutinoscorbin. Pewną rolę ochronną spełnia także witamina PP.

Osoby łatwo rumieniące się pod wpływem emocji, alkoholu czy mocnej kawy powinny pamiętać, że to początkowo przejściowe rozszerzenie naczyń krwionośnych może się utrwalić w postaci sieci naczynek. Dlatego powinny one unikać sytuacji, które doprowadzają do zaczerwienienia skóry twarzy, okresowo przyjmować preparaty uszczelniające, a także poddać się zabiegom fizykoterapeutycznym w gabinecie kosmetycznym. Takie postępowanie w połączeniu z dietą (unikanie gorących potraw, mocnej kawy, alkoholu i ostrych przypraw) oraz stosowanie odpowiednich kremów, a szczególnie zawierających wyciąg z kasztanowca, powinno przynieść dobre efekty i zapobiec lub bardzo opóźnić rozszerzanie się naczynek.

Zmiany na skórze to czerwone żyłki, drobne punkciki, gwiazdki itp. W leczeniu teleangiektazji (inna nazwa rozszerzonych naczynek) stosuje się m.in. elektrokoagulację, polegająca na wkłuwaniu w rozszerzone naczyńko igły zasilanej prądem stałym, co powoduje zamknięcie naczyńka. Zabieg ten może wykonać każda dobrze wyszkolona kosmetyczka, dysponująca odpowiednim sprzętem. Źle wykonany zabieg (np. zbyt grubą igłą) może doprowadzić do utworzenia się szpecących blizn. Normalnym natomiast następstwem dobrze wykonanego zabiegu jest niewielki przejściowy obrzęk i strupek, który sam odpada po kilku dniach. Miejsc tych nie wolno moczyć, należy tylko je przysuszać, np. doskonale się do tego nadającą mąką kartoflaną.

W leczeniu naczynek stosuje się także terapie laserowe. Światło lasera uszkadza ściany drobnych naczyń, powodując ich zakrzepy. Nie powoduje natomiast uszkodzenia tkanek otaczających.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.