Jak być zaradnym

Jak być zaradnym?

zaradność

Jak być zaradnym?

Zaradność jest przydatną umiejętnością, która pozwala człowiekowi odnaleźć się w każdej sytuacji i radzić sobie ze sprawami codziennymi i problemami. Wymaga ona od człowieka nieco sprytu i kreatywności, pomysłowości i niezłych zdolności interpersonalnych – obdarzona takimi cechami osoba na pewno poradzi sobie w każdej sytuacji i znajdzie radę na każdy problem, nawet taki, który z pozoru nie będzie miał żadnego rozwiązania.

Rodzi się więc zasadnicze pytanie, czy można wyrobić w sobie zaradność, czy jest to cecha wrodzona, czy taka, której można się nauczyć.

Co warto wiedzieć o zaradności?

Generalnie uważa się, że zaradność jest cechą wrodzoną – rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, które, jeżeli będziemy odpowiednio, mądrze wychowywani, w przyszłości będą mogły z początkowej bezradności przekształcić się w zaradne podchodzenie do życia, zdolność do rozwiązywania problemów w sposób skuteczny, a także odpowiedniego osiągania celów.

Ogromny wpływ na to, jak rozwinie się zaradność u danego człowieka  ma atmosfera w domu – co do tego nie ma chyba najmniejszych wątpliwości. Nie jest jednak tak, że negatywne wspomnienia czy doświadczenia z czasów dzieciństwa całkowicie przekreślają umiejętność radzenia sobie w życiu dorosłym – wręcz przeciwnie – osoby z rodzin ubogich, których los związany był z wojną, przemocą itp., często potrafią wznieść się ponad negatywne doświadczenia i osiągnąć w życiu sukces, realizować marzenia. Przez całe dzieciństwo musiały bowiem radzić sobie same ze swoimi problemami, często nawet walczyć o życie…

Odwrotnie bywa natomiast często w normalnych rodzinach, gdzie dziecko jest wypieszczone i wychuchane – często rodzice wykonują za nie większość codziennych zadań i spełniają wszystkie jego zachcianki, co sprawia, że jako dorosły człowiek nie potrafi ono odnaleźć się w życiu i żyje w przekonaniu, że wszystko mu się należy, ze nie musi wychodzić w życiu z inicjatywą.

Jak stać się osobą zaradną?

Jeżeli chcesz być osobą zaradną, nie bój się trudności w życiu, stawiaj przed sobą coraz to nowe wyzwania i nie czuj strachu przed ewentualnymi porażkami – są one przecież wpisane w nasze życie i stanowią jego nierozerwalny element. Pracuj nad sobą i staraj się osiągać zamierzony skutek we wszystkich swoich przedsięwzięciach. Jeżeli chcesz coś zmienić w sobie, działaj tak długo, dopóki nie uda Ci się tego osiągnąć; to samo dotyczyć powinno także zmian w Twoim otoczeniu.

Przemiany, jakich musisz dokonać w sobie, aby stać się osobą zaradną, nie przyjdą od razu, ale mogą wymagać czasu i ciągłego samodoskonalenia, ale nie obawiaj się – warto. Nie bój się nowych doświadczeń i wyciągaj z nich odpowiednie wnioski, zdobywaj coraz to nową wiedzę, ale także praktyczne umiejętności, nie bądź nijaki – miej swoje własne poglądy na różne tematy i naucz się działać elastycznie. Nie unikaj innych ludzi, bo to oni mogą Ci pomóc w realizacji niejednego z Twoich celów, ale nigdy ich nie wykorzystuj! Bądź empatyczny i otwarty, dziel się z innymi swoimi problemami czy wątpliwościami i nie bój się prosić o wsparcie w ciężkich dla siebie chwilach.

Pamiętaj też o tym, aby cenić siebie i lubić siebie, działać etycznie oraz z optymizmem – wszystko to pomoże Ci podbijać świat z uśmiechem na twarzy.

4/5 - (2 votes)

Tagi:

  • jak być zaradnym
  • jak byc zaradnym zyciowo

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.