Jak być błyskotliwym?

Zgodnie z definicją słownika języka polskiego słowo „błyskotliwy” określa kogoś inteligentnie dowcipnego, bystrego, zdolnego i elokwentnego. Cechy te są zapewne pożądane przez wielu z nas w różnych sytuacjach, nie każdy jednak je posiada. Rodzi się zatem pytanie, czy można stać się osobą błyskotliwą.

Dzisiaj radzimy, jak wypracować błyskotliwe reagowanie w różnych sytuacjach, od razu jednak zaznaczamy, że nie jest to zadanie łatwe i nie każdy się tego nauczy. Wymagać będzie ono od nas sporej pracy i wysiłku włożonego w kreowanie i – co najważniejsze – kształtowanie własnej osobowości, jednak warto podjąć ten trud dla własnego rozwoju.

Jak być błyskotliwym?

Aby wyrobić w sobie błyskotliwość i kreatywność, należy przede wszystkim nabrać do siebie dystansu i nauczyć się podchodzić do życia z poczuciem humoru. Polub siebie i swoje wady, naucz się z nich śmiać i nie przejmuj się, jeżeli ktoś wytyka Ci Twoje słabe strony – być może robi to, aby poczuć się lepiej, ale wcale nie oznacza to, że Ty masz czuć się gorzej! Słowa, nawet najgorsze, to jedynie słowa – zapamiętaj to!

Niczego nie planuj i nie zmuszaj się do ciętych, błyskotliwych ripost na siłę. Nie można przecież na przykład zaplanować sobie, że na danym spotkaniu będziemy sypać żartami i ciętymi ripostami jak z rękawa, gdyż w stresie nie będą one brzmiały naturalnie… albo w ogóle nie przejdą nam przez gardło. Bądź wyluzowany i naturalny, nie jąkaj się, a wypowiadając ripostę, zachowaj powagę i nie śmiej się podczas mówienia, gdyż takie zachowanie dodatkowo potęguje śmieszny rezultat Twojej riposty.

jak-byc-blyskotliwym

Pamiętaj, że błyskotliwe wypowiedzi to wypowiedzi zaskakujące dla rozmówcy lub rozmówców, takie, których druga osoba się nie spodziewa. Warto nawiązywać do tematów, które są aktualnie na topie, stąd konieczna jest chociażby ogólna wiedza o tym, co dzieje się w danym momencie na świecie, w naszym kraju itp. Nie ignoruj więc serwisów informacyjnych, czytaj wiadomości i bądź na bieżąco,a dodatkowo wyrabiaj sobie własne zdanie na dane tematy. Pamiętaj też, że błyskotliwe wypowiedzi to wypowiedzi niekoniecznie długie, ale bardzo treściwe, nacechowane semantycznie – np. tak jak w swoim czasie, po śmierci Hanki Mostowiak w serialu „M jak miłość”, słynne „zabójcze kartony”, pojawiające się znienacka na drodze.

Naucz się patrzeć na rzeczy z różnych perspektyw. Jeżeli coś jest złe, zastanów się, co dobrego może się z nim wiązać. Zmieniaj też konteksty i zastanawiaj się, w jakich sytuacjach mogłoby się to wydawać pozytywne.

Gdy ktoś Cię krytykuje, wtrącaj z uśmiechem na twarzy, że uwielbiasz tę historię, gdy ktoś mówi coś, czego nie chcesz słuchać lub w czym nie czujesz się mocny, zmieniaj temat, ale staraj się robić to w sposób żartobliwy i życzliwy.

Błyskotliwe wypowiedzi są najlepsze w sytuacjach, gdy trzeba rozładować napięcie czy poprawić atmosferę, nie powinny być jednak obraźliwe, gdyż mogą się nam wymknąć spod kontroli.

Pamiętaj też, że błyskotliwość wcale nie oznacza aroganckiego ośmieszania innych – to umiejętność śmiania się z siebie i otoczenia w sposób życzliwy, kreatywny i nieszkodliwy.

Warto ćwiczyć z samym sobą, komentować otaczającą rzeczywistość, uczyć się reagować na różne osoby i różne ich wypowiedzi, nawet te najbardziej obraźliwe. Wzbogacaj swoje słownictwo, dużo czytaj, bywaj wśród ludzi, obserwuj… i zacznij, początkowo może nieśmiało, a potem coraz śmielej, wtrącać błyskotliwe wypowiedzi. Bądź swobodny, a przede wszystkim bądź sobą – a na pewno osiągniesz sukces.

Powodzenia!

4.9/5 - (7 votes)

Tagi:

  • jak być inteligentnym
  • błyskotliwość
  • jak byc blyskotliwym
  • jak być błyskotliwym

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.