Jak być aktorem?

Bycie aktorem to nie bułka z masłem. Jednak wiele osób marzy o tym, aby zajmować się w przyszłości graniem w filmach lub w teatrze. Jeśli i Ty poważnie myślisz o karierze aktora, to dobrze trafiłeś.

Oczywiście najważniejszy w pracy aktora jest talent. Głównie dzięki niemu będziemy mieli szansę na milionowe kontrakty. Warto jednak wiedzieć, gdzie należy postawić pierwsze kroki w tym niesamowitym świecie. Znajdziesz tutaj kilka wskazówki dotyczące tego w jaki sposób trafić na deski teatrów lub ekrany telewizorów.

Droga do aktorstwa

  1. Casting. Jest to jedna z szybszych sposobów na zaistnienie w branży, ponadto możesz brać w nich udział bez wykształcenia kierunkowego. Nie ważne czy jesteś po szkole aktorskiej, czy zupełnym nowicjuszem, jeżeli masz talent to będziesz grał. Castingi dają możliwość grania w reklamach, serialach lub filmach pełnometrażowych. Jest to świetny początek dla aktora-amatora.
  2. Aktorska szkoła policealna. Nauka przeważnie trwa 4 semestry, na zajęciach przedstawiane są podstawowe zagadnienia związane z pracą aktora m.in. technika gry, ekspresja ruchu, taniec, dykcja, ruch sceniczny, etiudy etc. Oprócz zajęć praktycznych uczniowie mają okazję zdobyć teoretyczną wiedzę z zakresu historii teatru, filmu, kultury, sztuki a nawet dziennikarstwa.
  3. Korepetycje zawodowych aktorów. Uczniowie mogą również skorzystać z odpłatnych lekcji prowadzonych przez zawodowych aktorów.
  4. Szkoła Wyższa. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy sposób na zdobycie zawodu aktora. Są to uczelnie z wypracowaną renomą, gdzie studenci maja możliwość zaznajomienia się z pracą aktorską. Pamiętajcie jednak, że konkurencja w tej branży jest ogromna, tym samym nie ma żadnej gwarancji na to, że po ukończonej szkole i otrzymaniu dyplomu będziecie pracować w zawodzie. Warto się zatem poważnie zastanowić nad wyborem Szkoły wyższej.

Chcąc dostać się do Wyższej Szkoły Aktorskiej  należy dostarczyć następujące dokumenty:

  • wypełnione podanie o przyjęcie na studia
  • świadectwo dojrzałości (oryginał lub odpis)
  • kserokopię dowodu osobistego
  • zdjęcia do legitymacji
  • zaświadczenie lekarskie orzekające zdolność wykonywania zawodu aktora
  • dowód uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.

O przyjęciu na studia decyduje wynik egzaminu podczas którego prezentują wybrane przez siebie monologi, wiersze, utwory wokalne oraz fragmenty prozy. Ci którzy z wynikiem pozytywnym przebrną przez pierwszą część egzaminu, mogą przystąpić do eliminacji I stopnia. Ci, którzy przebrną przez nią, muszą przejść kolejne eliminacje, tym razem II stopnia.  Na samym końcu przyszli studenci zdają egzamin konkursowy. Dopiero na tej podstawie tworzona jest lista osób przyjętych do szkoły.

W trakcie nauki trwającej 4 lata studenci zdobywają wiedzę z zakresu historii kultury, teatru, filmu oraz kostiumologii. Biorą również udział w zajęciach z rytmiki, wymowy i emisji głosu. Ponadto biorą udział w ćwiczeniach aktorskich.

Po ukończeniu nauki studenci przystępują do obrony pracy magisterskiej oraz przygotowują  przedstawienia dyplomowe. Absolwenci szkół aktorskich otrzymują tytuł magistra sztuki.

5/5 - (2 votes)

One Response

  1. Małgośka 26 czerwca 2014

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.