Jak brukować?

Brukowanie jest czynnością, która wymaga pewnej wprawy i wiedzy, na szczęście jednak przy odrobinie chęci i po zdobyciu właściwych informacji można nauczyć się wykonywać ją prawidłowo.

Dzisiaj mamy dla was kilka informacji odnośnie do tego, w jaki sposób brukować. Zapraszamy do lektury!

Zasady brukowania

Zanim zaczniecie brukować, musicie upewnić się, czy podłoże jest równe i stabilne. Ponadto na trwałość nawierzchni składa się kilka czynników:

  • gatunek kostki brukowej
  • projekt podbudowy i jej wykonanie
  • odpowiednie ułożenie bruku
  • prawidłowe zagęszczenie zabudowanej nawierzchni z kostki

Jaki rodzaj kostki wybrać?

Podczas wybierania kostki brukowej należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj obciążeń nawierzchni:

  • do wykładania chodników ścieżek i tarasów o niewielkim obciążeniu ruchem pieszych – kostka o grubości 4cm,
  • nawierzchnie obciążone intensywnym ruchem pieszych, ruchem pojazdów osobowych oraz dostawczych do 3,5 t – kostka o grubości 6 cm,
  • nawierzchnie obciążone ruchem samochodów dostawczych powyżej 3,5 t, samochodów ciężarowych oraz ciągników w celu wzrostu stateczności i lepszego przenoszenia obciążeń – kostka o grubości 8 cm.

kostka-brukowa

Podłoże

Pierwsza czynność to wykorytowanie gruntu na głębokość, pozwalającą na ułożenie wszystkich warstw (20-50cm), tak aby kostka znajdowała się na odpowiednim poziomie, usuwając wierzchnią warstwę roślinności, humusu oraz niezagęszczoną warstwę gruntu. Kolejnym krokiem będzie wyrównanie dna koryta, a następnie jego zagęszczenie.

Podbudowa

Dobrze wykonana podbudowa jest podstawą do tego, aby położona kostka służyła nam przez długie lata. Prawidłowo ułożona kostka brukowa poprzez prawidłowe wypełnienie fug tworzy elastyczne połączenie z sąsiednimi kostkami. Warto wiedzieć, że obciążenia oddziałujące na kostkę, przenoszone są na podbudowę.

Musicie pamiętać, że źle wykonana podbudowa odbije się na wyglądzie powierzchni całego bruku. Podbudowa spełnia rolę warstwy mrozoochronnej, w związku z tym podłoże na które ją nanosimy musi być uszczelnione i wyrównane. Oczywiście podczas wykonywania podbudowy temperatura powietrza musi być dodatnia, ponadto jej grubość uzależniona jest od siły natężenia ruchu.

Podbudowa pod chodniki lub powierzchnie o małym natężeniu ruchu samochodów osobowych jest grubości ok. 20 cm. W granicach 30-70 cm grubości oscylują podbudowy  pod nawierzchnie narażone na intensywne obciążenia ruchem. Podczas robienia podbudowy należy używać jedynie mrozoodpornych i frakcjonowanych materiałów m.in. z klińców, grysów, żużli lub tłuczni. Na odpowiednio przygotowanym podłożu trzeba rozprowadzić, a następnie wypoziomować materiał. Na koniec cała warstwa musi być uszczelniona.

kostka-brukowa-jak-ukladac

Podsypka

Przed ułożeniem bruku, na wcześniej zagęszczoną podbudowę należy nanieść tzw. podsypkę z piasku lub grysu frakcji 0-5 mm, ponadto maksymalna wielkość ziaren nie może przekraczać 7 mm.

Pamiętajcie, ze grubość podsypki powinna wynosić 3-5 cm (w stanie nie zagęszczonym).

Chcąc aby warstwa podsypki była jednakowej grubości trzeba ją rozprowadzić używając łaty tak, aby bruk przed zagęszczeniem znajdował się około 1 cm wyżej oczekiwanej wysokości nawierzchni.

Podsypka musi być niezagęszczona, po ułożeniu kostki należy całość zawibrować. Dzięki temu można później skorygować ewentualne nierówności.

Brukowanie

Są dwa sposoby układania kostki brukowej. Pierwszy z nich polega na ręcznym układaniu każdego elementu, natomiast drugi sposób to układanie bruku używając specjalistycznych maszyn brukarskich.

Pamiętaj, że układanie kostki zawsze należy zaczynać od krawędzi drogi lub placu zgodnie z projektem ułożenia. Układając bruk należy zachować odpowiednią szerokość fugi: 3-5 mm. Nie ma znaczenia obecność tzw. odstępników dystansowych, albowiem zachowanie fug zapobiega wzajemnemu napieraniu na siebie kostek brukowych. Podczas robót należy na bieżąco korygować prostolinijne ułożenie siatki fug oraz nowo powstałych szeregów bruku używając sznurka lub łaty.

UWAGA!
Kładąc kostkę, należy bezwzględnie przestrzegać zasady układania bruku z min. 3 palet równocześnie.
kostka-brukowa1
5/5 - (1 vote)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.