Jak bawić się z psem?

zabawa z psem

Jak bawić się z psem?

Udowodniono, że psy są zwierzętami, które potrzebują czuć przynależność do wspólnoty. Wielu z was zdziwi fakt, że są to zwierzęta stadne.

Polują w grupie, jednakże każdy członek stada ma przydzielone inne zadanie. Warto ten fakt wykorzystać podczas wspólnej zabawy z waszymi pupilami. Psy uwielbiają zabawy, podczas których wraz ze swymi opiekunami wykonują poszczególne zadania. Oczywiście dużo zależy tutaj od charakteru i upodobań zwierzaka, toteż aby dobrze bawić się z własnym psem, należy go najpierw bardzo dobrze poznać m.in. poprzez obserwację zachowań.

Zasady zabawy z psem

Należy pamiętać o podstawowych zasadach:

 1. To od właściciela zależy prawidłowy rozwój psa. Podczas zabawy ze szczeniakiem rodzi się więź między pupilem a opiekunem, jest to również czas, w którym pies zaczyna nabierać zaufania do swego pana.
 2. Bawiąc się z pieskiem nie można pozwolić na to, aby szczeniak gryzł po rękach i po butach. Kiedy jednak zacznie, należy przerwać zabawę, aby dać szczeniakowi do zrozumienia, że jego zachowanie jest niewłaściwe.
 3. Musicie również pamiętać, że to wy zaczynacie i kończycie każdą zabawę. Psiak musi czuć respekt do swego właściciela.

Psy niezależnie od tego ile mają lat, uwielbiają różnorakie zabawy. Trzeba jednak dostosować rodzaj i intensywność zabaw do wielkości i wieku psa. Uczenie się nowych sztuczek, czy też wykonywanie zadań jest dla psiaków formą zabawy. Warto wykorzystać ten fakt podczas szkolenia psa, trzeba jednak dopilnować, aby pies się nie nudził, ponieważ kiedy wasza zabawa wyda mu się mało ciekawa, zacznie szukać innego zajęcia np. zabierze się za gryzienie mebli.

Aby wasz pupil nie miał czasu na nudę spróbujcie nauczyć go jakiejś sztuczki. Oczywiście na początek należy zacząć od czegoś prostego jak na przykład podawanie łapy. Jeżeli nauce będą towarzyszyły pozytywne emocje oraz nagradzanie, wasz psiak z pewnością będzie zadowolony. Nawet nauka posłuszeństwa może być dla psa znakomitą formą zabawy, pod warunkiem, że przeprowadzicie ją w odpowiedni sposób.

Poniżej film podpowiadający, jak bawić się z psem na spacerze.

Rodzaje zabaw z psami

 • Szukanie schowanego przedmiotu – na początek dajemy psu do powąchania jakiś przedmiot. Na początek warto zadbać o to, aby miał on charakterystyczny zapach, (może to być np. laseczka wanilii). Przedmiot należy schować w łatwo dostępnym miejscu (później można zwiększyć poziom trudności). Wydajemy komendę “szukaj” i kiedy pies odnajdzie ukryty przedmiot trzeba pamiętać aby go nagrodzić i pochwalić. UWAGA! Większość psów nie lubi zapachu cytrusów.
 • Rzucanie piłek – do zabawy potrzeba dwóch jednakowych piłeczek. Zabawę rozpocznijcie od rzucenia pupilowi jednej z nich, kiedy pies pobiegnie po nią, zacznijcie bawić się drugą. Pies zwróci uwagę na wasza piłeczkę i podbiegnie do was, wówczas rzucacie ją daleko. Kiedy wasz pupil zajmie się drugą piłeczką, Wy idziecie po tą pierwszą. Schemat powtarzacie.
 • Nauka aportowania – rzucamy wcześniej przygotowanym przedmiotem, jednocześnie wydając polecenie “przynieś”. Kiedy pies przyniesie go nam zabieramy przedmiot z pyska i wydajemy komendę “daj”. Pies nie powinien uciekać z patykiem. Dzięki powtarzaniu zabawy wasz pupil zrozumie jej zasady i chętnie będzie przynosił patyk.
 • Przeciąganie liny – do zabawy potrzebować będziecie mocnego sznurka. całość polega na tym, że uciekacie trzymając sznurek, tym samym prowokując psa do złapania go. Kiedy pupil pochwyci sznurek, należy zacząć się siłować, przeciągając linę. Musicie pamiętać o tym, aby czasami pozwolić psu wygrać, aby nie zniechęcił się tym, ze nie może odebrać wam sznurka.
 • Zabawy z innymi psami – doskonałą zabawa dla waszego pupila będzie wspólna zabawa z innymi psami.

Zabawki dla psów

Wybór zabawki zależy od wieku psa, albowiem wyróżniamy m.in.:

 • Zabawki dla szczeniąt – są to różnego rodzaju gryzaki. Warto zainwestować w tego typu zabawkę, ponieważ dzięki temu możecie uniknąć pogryzionych mebli i butów. Szczeniakom wyrzynają się zęby, przez co swędzą je dziąsła, aby sobie w jakiś sposób ulżyć , po prostu zaczynają gryźć. Zabawka w formie gryzaka jest przeznaczona właśnie dla szczeniaków.
 • Zabawki behawiorystyczne – są bardzo pomocne podczas tresury psów. Do tej grupy zabawek zalicza się m.in.: piłki, sznurki oraz aporty. Są to zabawki służące przede wszystkim utrwaleniu konkretnych zachowań waszego psa.
 • Zabawki edukacyjne – podczas wspólnej zabawy rozwijają inteligencje zwierzaka. Zawierają elementy, które poprzez zabawę zmuszają psa do myślenia. Wiele z nich można wypełnić smakołykami, które wasz pupil będzie próbował wydobyć.
 • Zabawki rekreacyjne – to wszystkie te, do zabawy którymi pies nie potrzebuje pomocy swego opiekuna. Są to szmaciane maskotki, zabawki ze sznurka oraz gumowe zabawki o różnych kształtach, wydające różne dźwięki.

ADD YOUR COMMENT

AGD, urządzenia domowe Bezpieczeństwo w domu Budowa Dekorowanie Meble Ogród Porządki Pozostałe Remont Rośliny, kwiaty Uprawy rolne
15 zaskakujących sposobów wykorzystania wody utlenionej
8 produktów, które masz w domu, ale nigdy nie sądziłaś, że doskonale nadają się do czyszczenia różnych przedmiotów
O materac, na którym śpisz też trzeba dbać. Oto proste sposoby, jak sobie z tym poradzić
Dania główne Desery Drinki i koktajle Gotowanie, pieczenie Kuchnia polska Kuchnie zagraniczne Napoje Owoce i warzywa Pozostałe Przechowywanie żywności Przystawki, zupy, sałatki Wina Zdrowa żywność Zioła i przyprawy
Tych rzeczy nie powinno się przechowywać w lodówce, lepiej znaleźć im inne miejsce w domu
Schudnij o dwa rozmiary dzięki owsiance z nasionami chia!
7 porad dotyczących poprawienia smaku kawy
Biżuteria i dodatki Moda damska Moda dziecięca Moda męska Moda młodzieżowa Pielęgnacja, konserwacja obuwia Pielęgnacja, konserwacja odzieży Pozostałe
Sprawdzone sposoby na odświeżenie i wyczyszczenie srebrnej biżuterii
Sprawdzone sposoby na usunięcie tłustej plamy. Z tymi trikami już nie będziesz mieć z nimi kłopotów
Wstydzisz się odbarwionych skarpetek? Tym sposobem sprawisz, żeby były białe
Małżeństwa Przyjaźń Rozwiązywanie problemów Single Zdrada, niewierność Związek, randki
Jak poradzić sobie z kryzysem małżeńskim?
Jak być sexy, ale nie przesadzić?
Jak wyczytać charakter człowieka z jego ciała?
Bieganie Fitness i siłownia Inne dyscypliny Piłka nożna Pozostałe Rowery Sporty walki Sporty wodne
Dzięki tej japońskiej technice możesz stracić kilka kilogramów niemal natychmiast
Jak pozbyć się tłuszczu z poszczególnych części ciała?
Jak ćwiczyć w kuchni?
Depilacja Kosmetyki Makijaż Perfumy i zapachy Pielęgnacja Pozostałe Skóra Spa Włosy
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Wyeliminuj żylaki z tymi naturalnymi naparami
Jak zrobić chusteczki toaletowe?
Choroby, dolegliwości, leczenie Ciąża i poród Dieta, żywienie Higiena Medycyna naturalna Nałogi Pierwsza pomoc Pozostałe Profilaktyka Rehabilitacja Seksualność i antykoncepcja Zabiegi i operacje Zdrowe oczy Zdrowe zęby Zdrowie publiczne
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pluskwach, by się ich uchronić
Zbadaj o swoją szczoteczkę do zębów, dzięki temu unikniesz wielu chorób jamy ustnej
Jedz miód, cynamon oraz imbir codziennie i zobacz, co się stanie!