Jak badać znamiona skórne?

znamiona skórne

Jak badać znamiona skórne?

Z pewnością nie znajdzie się na świecie osoba, która nie miałaby przynajmniej jednego znamienia na swoim ciele. W większości nie stanowią powodów do obaw, ale niektóre z nich mogą z czasem przerodzić się w raka skóry, stąd tak ważne jest regularne odwiedzanie dermatologa.

Niektóre znamiona pojawiły się w okresie dzieciństwa, inne natomiast całkiem niedawno. Jedne są widoczne dla naszych oczu, podczas gdy inne ukryte są w fałdach skóry albo na skórze głowy. Aby wiedzieć, czy nie zmieniają swojego wyglądu, trzeba je najpierw wszystkie dokładnie zlokalizować. W szczególności trzeba im się przyglądać, gdy opalaliśmy się na słońcu, ponieważ czerniak złośliwy może rozwinąć się nie tylko z pieprzyka, ale również z komórek skóry. Jako, że my sami nie potrafimy ocenić tych zmian ani fizycznie dojść do niektórych trudno zlokalizowanych znamion, zaleca się przynajmniej raz do roku odwiedzać lekarza dermatologa. Wizyty powinny być częstsze – raz na trzy miesiące – gdy znamion na ciele mamy bardzo dużo.

Kontrola zmian

Wizyta kontrolna u dermatologa jest prosta i bezbolesna. Zadaniem lekarza jest uważne przyjrzenie się wszelkich zmianom zlokalizowanym na ciele przy użyciu specjalnej lupy – dermatoskopu. Urządzenie jest tak zbudowane, że za sprawą wielokrotnego powiększenia, specjalista jest w stanie ocenić, co się w niej dzieje.

Usunięcie znamienia

Najczęściej usuwa się te znamiona, które zlokalizowane są w miejscach narażonych na drażnienie, a więc jest to skóra głowy, przestrzeń przy kołnierzyku, zapięcia paska, biustonosza. Bardzo często usuwa się też te znamiona, które znajdują się na ramionach, przedramionach, twarzy czy szyi, ponieważ narażone są na działanie promieni słonecznych, a to właśnie promieniowanie ultrafioletowe najbardziej sprzyja rozwojowi raka skóry.

Ze względów medycznych usuwa się nowotwory skóry, jak również te zmiany, które wyglądem przypominają raka.

Wiele osób jest zdania, że „naruszenie skalpelem znamienia tylko je uzłośliwi”. Oczywiście jest to całkiem błędne myślenie, ponieważ nie ma żadnych medycznych potwierdzeń na tego typu zjawiska. Wypalanie laserem albo za pomocą elektrokoagulacji czy kriochirurgii jest absolutnie niemożliwe, gdyż zniszczeniu ulega usunięta tkanka. A wycięty materiał trzeba zbadać pod kątem i ocenić, czy konieczne będzie dalsze leczenie.

Pamiętaj, jeśli lekarz stwierdzi, że znamienia na razie nie potrzeba usuwać, to mimo wszystko należy je chronić przed słońcem. W tym celu stosujemy kremy z wysokim filtrem anty-UV.

Klucz ABCDE

Do oceny wszelkich zmian na skórze dermatolog wykorzystuje tzw. klucz ABCDE.

A – asymetria; prawidłowo ułożone znamię jest symetryczne w obu płaszczyznach, zarówno w pionie, jak i w poziomie. W sytuacji, gdy któraś z nich zaczyna się niepokojąco rozrastać, wówczas należy ją jak najszybciej pokazać lekarzowi.

B – brzeg; musi być równy, wyraźnie odgraniczony od jasnej skóry. Twój niepokój powinno wzbudzić rozmytość zmiany, jej postrzępienie czy poprzerastanie.

C – prawidłowe znamię jest w jednolitym kolorze, im jaśniejsze, tym lepiej. Jeśli zauważasz 3-4 kolory, począwszy od brązowego po czarny, z dodatkiem czerwieni, wówczas także zaleca się odbycie konsultacji dermatologicznej.

D – średnica; znamię, które ma więcej niż 5 mm albo powiększyło się, nie musi od razu oznaczać czerniaka, ale powinno znajdować się pod opieką specjalisty.

E – wypukłość; jak najszybciej powinieneś udać się do dermatologa, jeśli prawidłowe dotąd znamię nagle zaczyna się uwypuklać albo pojawia się na niej wystająca grudka albo guzek.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.