Jak aranżować wnętrza?

Bardzo ważny w aranżacji wnętrza jest wybór kolorów i ich zestawienie, albowiem pierwszorzędną sprawą jest to, abyśmy się dobrze czuli we własnym m².

Kolory muszą pasować do nas i do trybu życia jaki prowadzimy, dlatego liczę na to, że przedstawione poniżej objaśnienie barw pomoże w metamorfozach wielu mieszkań.

Oddziaływanie oraz symboliczne znaczenie barw

Jak aranżować wnętrzaCzerwony jest kolorem ciepłym, kojarzonym z ogniem. Ściany w takim kolorze z pewnością ożywią każde miejsce. Oprócz wnętrz barwa ta ożywia również mieszkańców, dodaje energii i wzmaga podniecenie. Czerwień inspiruje do działania oraz pobudza aktywność fizyczną, ponadto poprawia nastrój. Kolor ten nie jest obojętny, ma duży wpływ na przestrzeń, albowiem potrafi optycznie zmniejszyć pomieszczenie. We wnętrzach najlepiej prezentuje się w formie plam oraz mocnych akcentów, które nadają wnętrzu charakter. Najlepiej sprawdza się w przedpokojach. Należy uważać, aby nie stosować czerwieni w pomieszczeniach wymagających skupienia, ponieważ kolor ten bardzo rozprasza. W związku z tym, że również wzmaga apetyt, stosowany był w restauracjach krajów dalekiego wschodu, ponieważ mieszkańcy tej części globu przywiązują dużą wagę do symboli. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że bardzo długie przebywanie w pomieszczeniu z czerwonymi ścianami wzbudza złość i agresję.

Jak aranżować wnętrzaNiebieski to, podobnie jak czerwony – kolor inspiracji, jednakże na tym kończą się podobieństwa. Barwa niebieska zdecydowania uspokaja, należy jednak do grupy kolorów nieprzytulnych i chłodnych. Każdy odcień tej barwy, począwszy od delikatnego błękitu, aż do głębokiego szafiru stwarza nastrój zadumy i wyciszenia. Ważny element stanowi tutaj oświetlenie, ponieważ przy słabym świetle barwa wywołuje nostalgiczny i melancholijny nastrój. Stwierdzono, że spędzanie czasu we wnętrzach o niebieskiej barwie uspokaja oraz obniża ciśnienie. Kolejnym plusem niebieskiego jest fakt, że potrafi optycznie powiększyć przestrzeń, dzieje się tak dlatego, że kojarzy nam się z niebem, które z kolei stanowi bezgraniczny obszar.

Jak aranżować wnętrzaFioletowy znajduje się w grupie kolorów szlachetnych i dostojnych. Fiolet spaja w jedną całość błękit i czerwień, dzięki temu wnętrze nabiera pewnej równowagi i harmonii. Nie polecam używania tej barwy osobom wrażliwym, albowiem z czasem fioletowe wnętrza zaczynają wzbudzać smutek i nostalgię.

Jak aranżować wnętrzaRóżowy powstanie poprzez połączenie barwy białej i czerwonej.  Symbolizuje niezmienność i rozwagę. W kulturze bliskiego wschodu symbolem tej barwy jest kwiat lotosu, z kolei na zachodzie róż kojarzony jest z Wenus. Kolor ten najczęściej spotykamy w sypialniach.

Jak aranżować wnętrzaŻółty jest bardzo żywą barwą. Znakomicie sprawdza się w jadalni oraz kuchni. Ponadto odcieniami żółtego pokrywane ściany wnętrz skierowanych na północ i wschód. Znakomicie komponuje się z innymi ciepłymi kolorami m.in. z czerwonym i z pomarańczowym. Żółty jest kolorem piasku i słońca, toteż kojarzy się z wakacjami, ze szczęściem i optymizmem. Kolor zdecydowanie oddala zmęczenie i pozytywnie nastawia do życia. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić, ponieważ bardzo nasycony może denerwować.

Jak aranżować wnętrzaBrązowy jest kolorem pasującym praktycznie do każdego pomieszczenia, albowiem jego odcienie znakomicie nadają ciepła nowym wnętrzom. Stanowi świetne uzupełnienie wielobarwnych dywanów oraz tkanin. Jeżeli pragniemy nadać wnętrzu nieco klasy, warto nanieść na ściany właśnie ta barwę. Z brązowym wnętrzem znakomicie komponują się błękitne dodatki. Można również bardziej ocieplić wnętrze uzupełniając je pomarańczowymi i  czerwonym dekoracjami.  Odcienie brązu i beżu są swoistymi kolorami ziemi. Możemy dojrzeć w nich barwy suchych pustynnych traw oraz ciemnej, palonej kawy.

Jak aranżować wnętrzaZielony, jest kolorem uspokajającym i odprężającym. Od zawsze relaksował i stwarzał wrażenie naturalnej równowagi. Znakomicie pasuje do wnętrz bibliotek, a to za sprawą tego, że potrafi stymulować pamięć. Często stosowany w pomieszczeniach medycznych oraz na klatkach schodowych Jedną z wielu właściwości tego koloru jest łagodzenie napięcia. Ludzkie oko potrafi wyodrębnić około tysiąca odcieni zielonego zaczynając od koloru pistacji, poprzez oliwkę, aż do nasyconej barwy traw. Ciekawostką jest to, że zieleń może być zarówno ciepła jak i zimna.

Jak aranżować wnętrzaPomarańczowy jest barwą, która sumuje walory koloru czerwonego i żółtego. Pobudza komórki mózgowe, dzięki czemu zwiększa jego wydajność np. podczas pracy. Barwa zdecydowanie wpływa na poprawę samopoczucia.

Szary jest kolorem, który uwypukla przedmioty o intensywnych barwach. Stanowi idealna kompozycję z bielą. Znakomicie prezentuje się w połączeniu z metalami tj. stal czy aluminium. Szary stosowany jest najczęściej w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Jest znakomitym kolorem do łazienek, gdzie idealne współgra z białą ceramiką i chromowanymi elementami armatury łazienkowej.

Jak aranżować wnętrzaCzarny jest świetnym kolorem we wnętrzach, jednakże tylko wówczas, kiedy zachowany jest umiar. Niewielkie płaszczyzny w tym kolorze spełniają podobne zadanie, co ściany barwy szarej, mianowicie podkreślają każdy inny kolor w pomieszczeniu.  Poprzez zestawienie czerni z bielą otrzymamy ciekawe zwierzęce motywy, np. krowie łaty oraz zebrę. Czarno-białe ściany znakomicie zadają się do wnętrza łazienek. Barwa czarna stanowi znakomite połączenie z jasnymi odcieniami szarości.

Teraz przejdziemy do obalenia kilku mitów dotyczących kolorystyki ścian we wnętrzach.

Mit 1. Pastelowe kolory pasują tylko do dziecięcego pokoju.

Blade beże oraz róże równie dobrze odnajdą się w pokojach gościnnych. Jasne kolory dobrze wpływają na samopoczucie, zdecydowania można przy nich odpocząć, albowiem nie drażnią i nie rozpraszają tak jak kolory nasycone. Ponadto harmonizują z prawie każdym stylem. Do pastelowych barw można znaleźć wiele pasujących dodatków, a zestawienie ich z innymi kolorami nie sprawi większej trudności. Do ścian o takich barwach idealnie pasują wszelkie odcienie brązu i beżu. Jeżeli chcemy nadać wnętrzu charakter, warto zestawić pastelowe kolory z bardziej nasyconą zielenią lub nawet z kobaltowym błękitem.

pastelowa-sypialnia

Mit 2. Biały jest barwą bardzo zimną, nadaje się jedynie do sterylnych pomieszczeń.

Oprócz tego, że często kojarzy nam się z czymś nieskazitelnym, jest to kolor nijaki i całkowicie neutralny. Biel ma jednak swoje zalety, albowiem potrafi rozjaśniać wnętrza oraz podobnie jak błękit – optycznie powiększa pomieszczenie. Żeby jednak tak było należy całe wnętrze utrzymywać w tej tonacji. Wydawałoby się, że takie monochromatyczne wnętrze jest niebywale nudne. Nic bardziej mylnego, ponieważ biel ma wiele odcieni. Kompletując dodatki wybierajmy przedmioty o różnej fakturze oraz niejednolitej powierzchni np. połyskliwej bądź matowej.

Mit 3. Czarne oraz ciemne ściany są przygnębiające oraz wywołują zniechęcenie.

Od zawsze ciemne kolory dodawały strojom więcej elegancji, tak samo jest z wnętrzem. Dzięki obecności czerni pomieszczenia stają się zmysłowe oraz tajemnicze. Wnętrze w ciemnych barwach staje się czymś nieodgadnionym, gdzie warto zatrzymać się i odpocząć od wszystkich spraw. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru podczas stosowania ciemnych barw, albowiem klimat pomieszczenia w głównej mierze zależy od sąsiedztwa innych barw. Czerń w połączeniu z nasyconą czerwienią lub złotem doda wnętrzu klasy i elegancji, natomiast w zestawieniu z bielą da nam nowoczesne i ciekawe wnętrze.

czarna-kuchnia

Mit 4. Niebieskie kolory we wnętrzu = chłód.

Zimny błękit można stosować zarówno w małych i ciemnych, jak i w dużych i jasnych pomieszczeniach. Barwa ta optycznie powiększa każde pomieszczenie, warto jednak znać podstawowe zasady, dzięki którym unikniemy wpadek. Błękit można łączyć z chłodnymi barwami, tylko we wnętrzach oświetlonych naturalnym światłem (te umiejscowione od południa). W pomieszczeniach ciemnych, jakiekolwiek dodatki bądx wykończenia w zimnym kolorze dodadzą wnętrzu chłodu. Warto wówczas użyć kolorów ciepłych tj. oranż, róż bądź czerwień.

Gorący klimat

Ciepłe kolory tj. czerwień oraz oranż, pomimo tego, że są bardzo wyraziste, ich oddziaływanie jest łagodne. Żywe i ciepłe kolory wprawiają w dobry humor i optymistycznie nastawiają. Oczywiście tak samo jak z barwami ciemnymi nie należy przesadzać, tak i wśród kolorów żywych należy zachować umiar. Nadmierna ilość takich kolorów może wywoływać agresję, a wnętrze stanie się nader krzykliwe. Aby zrównoważyć ściany w kolorze oranż warto zastosować np. białą czy jasnopopielatą podłogę.

Plaża w domu

 Beże zarówno te pastelowe jak i mocniej nasycone, wszystkie odcienie brązu, począwszy od tych niemalże rudych, aż po prawie czarne, każdy z nich jest kolorem neutralnym. Wymienione kolory w barwach ziemi, dzięki temu, że należą do tej samej tonacji, potrafią stworzyć przepiękne, stonowane kompozycje. Aranżując wnętrza warto używać tych barw, ponieważ nie musimy się obawiać popełnienia faux pas. Każda z nich bowiem, znakomicie harmonizuje się z resztą. Efekt końcowy zawsze jest powalający, dlatego też ta paleta barw polecana jest laikom.

bez-kuchnia

Mroczna radość

Podczas aranżacji wnętrz ciemne barwy tj. czerń czy grafitowa szarość nie są mile widziane. W wielu wnętrzach taka kolorystyka obecna jest tylko w formie obić tapicerowanych mebli. Warto stosować ciemne barwy na większych powierzchniach, albowiem nadają one wnętrzom głębi oraz tworzą idealne tło dla wszelkich dodatków. Jednak jak w życiu, tak i tu należy zachować umiar, ponieważ przesadzając z ciemnymi kolorami, sprawimy, że wnętrze stanie się smutne i groteskowe. Aby zrównoważyć kolorystykę warto zadbać o to, aby w sąsiedztwie znalazły się jasne i radosne barwy.

Kontrasty

Czerń i biel – to połączenie co kilka lat ogłaszane jest przez projektantów jako najmodniejsze. Tworząc wnętrza w tych kolorach nie musimy obawiać się, że przestaną być trendy. Należy jednak pamiętać, aby stosunek jednej barwy do drugiej nie był jednakowy, albowiem wówczas oczy nie będą mogły skupić się na jednym kolorze. Trzeba zadbać o to, aby we wnętrzu dominowała jedna barwa, druga zaś powinna stanowić jej dopełnienie i występować w dodatkach, na niedużych fragmentach ścian etc. Ponadto aranżacja takiego wnętrza nie jest droga, więc można osiągnąć bardzo ciekawy efekt nawet przy niedużym nakładzie środków.

salon-bialo-czarny

5/5 - (1 vote)

Tagi:

  • kolory pasujące do brązu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.