Co warto zwiedzić w Poznaniu?

Poznań znajduje się na czwartym miejscu jeśli chodzi o popularność polskich miast wśród turystów, a więc można domyślić się, że warto tam pojechać. Wprawdzie dużą część turystów, jak pokazują badania ruchu turystycznego, stanowią osoby, które przyjeżdżają do Poznania w celach biznesowych, czyli na przykład na różnego rodzaju odbywające się tam targi, konferencje czy spotkania biznesowe, ale zwiedzanie, rekreacja i wypoczynek to również cele wycieczek. W Poznaniu znajduje się wiele wartych odwiedzenia obiektów, nie tylko zabytków, ale też obiektów rekreacyjnych, na przykład znajdują się tam aż cztery letnie kąpieliska: Malta, znajdujące się na Jeziorze Maltańskim (jest bardzo duże, obejmuje aż 200 metrów linii brzegowej), Krzyżowniki, wyznaczone na Jeziorze Kierskim (nieco mniejsze, gdyż ma 75 metrów linii brzegowej), kąpielisko Strzeszynem znajdujące się na Jeziorze Strzeszyńskim (50 metrów linii brzegowej) i Rusałka, które znajduje się na Jeziorze o tej samej nazwie i ma 100 metrów linii brzegowej. Ponadto od 2012 roku w mieście znajduje się plaża miejska, zlokalizowana w starym korycie rzeki Warty przy ulicy Ewangelickiej, nieopodal KontenerArt. Ponadto, że plaża pełni funkcję rekreacyjną wraz z możliwością wypożyczania różnorakiego sprzętu, to często odbywają się tam imprezy, na przykład wystawy sztuki, warsztaty, a także imprezy muzyczne.

Imprezy masowe odbywają się często także w innych częściach Poznania. Dużą część wśród nich stanowią cykliczne wydarzenia, które na stały wpisały się do kalendarza miejskiego. Wśród nich znajdują się między innymi: odbywający się w marcu Kaziuk, kwietniowe Dni Ułana, odbywający się w czerwcu Jarmark Świętojański, lipcowy Warkocz Magdaleny, Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, który organizowany jest w sierpniu, wrześniowe Dni Pyrlandii, Święto Chleba oraz popularny Jarmark Franciszkański, listopadowe obchody Imienin ulicy Święty Marcin oraz grudniowe Betlejem Poznańskie. Imprezy te odbywają się z wielkim rozmachem i warto na nich być przy okazji pobytu w Poznaniu albo nawet wybrać się do tego miasta specjalnie ze względu na nie.

 

Ważne obiekty

Przy wiodącej do poznańskiego Starego Miasta ulicy Półwiejskiej, będącej głównym deptakiem miasta, znajduje się Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar, które w 2008 roku zyskało miano najlepszego centrum handlowego na świecie. Ten zaszczytny tytuł przyznany został przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC). Warto odwiedzić ten obiekt już choćby z tego względu, po drodze na Stare Miasto. Dalej, na Starym Rynku, znajduje się chyba najbardziej rozpoznawana wizytówka miasta – zabytkowy renesansowy ratusz, na którego wieży trykają się głowami dwa poznańskie koziołki. Nie każdy wie o tym, że codziennie o godzinie 12.00 z wieży owego ratusza wygrywany jest na trąbce hejnał Poznania, który również jest bardzo ważnym atrybutem miasta, jednak to koziołki są w obrębie ratusza najbardziej popularne. Na rynku znajdują się również warte obejrzenia domki budnicze, waga miejska i odwach, których żaden szanujący się turysta nie powinien minąć. Warto również wstąpić do zabytkowej, pochodzącej z epoki baroku fary, do której przylega dawny kompleks kolegium jezuickiego.

Na wznoszącym się nad Starym Rynkiem wzgórzu znajduje się Zamek Królewski, który otacza fragment murów obronnych – niestety nie zachowało się ich wiele. Obecnie trwa odbudowa tego kompleksu, obiekt ma być dostępny dla zwiedzających w 2015 roku. Będzie prezentował się imponująco, dla turystów zaś będzie ciekawy przede wszystkim z tego względu, że z jego dwóch tarasów widokowych znajdujących się na szczycie zamkowej wieży będzie można podziwiać malowniczą panoramę Starego Miasta.

Bardzo ciekawym obiektem jest znajdująca się w najstarszej części miasta – Ostrowie Tumskim, najstarsza polska katedra, w której grzebano pierwszych władców Polski. Uważa się też, że właśnie w tym miejscu w 966 roku odbył się chrzest Polski, ale nie ma na to niezbitych dowodów. Niemniej jest to bardzo ważne miejsce, jako że przed wiekami znajdował się tam jeden z ważniejszych ośrodków władzy naszego państwa. W miejscu tym znajduje się Rezerwat Archeologiczny „Geniusz Loci”, czynny od 2012 roku. Warto odwiedzić te placówkę, ponieważ  znajduje się tam zupełny unikat – jedyny na świecie zachowany fragment pochodzącego z X wieku wału obronnego grodu Mieszka I.
Ponadto w Poznaniu znajduje się wiele zabytkowych obiektów sakralnych, głównie kościołów, a także kamienic, przede wszystkim utrzymanych w stylu secesyjnym. Jest tam też wiele ważnych pomników i monumentalnych budowli dawnej Dzielnicy Carskiej, które znajdują się wokół Parku Wieniawskiego. Zalicza się do nich między innymi Zamek Cesarski, Aula i Collegium Minus UAM, a także opera.

Jeśli chodzi o inne obiekty, jakie mogą w Poznaniu zainteresować turystów, to znajdują się tam między innymi dwa ogrody zoologiczne znane pod nazwą Starego i Nowego Zoo, a także ogród botaniczny, park Wilsona, w którym znajduje się palmiarnia oraz wiele parków, w tym zabytkowych, w które Poznań obfituje (miasto to znane jest z dużej ilości zieleni, co zawdzięcza właśnie parkom).

 

Inne obiekty

W Poznaniu zwiedzić można również zabytki o charakterze militarnym. W mieście zachowało się 15 fortów, które zbudowane zostały przez Niemców w XIX wieku i stanowią pozostałość systemu fortyfikacji Twierdzy Poznań. Dostępne dla zwiedzających są trzy obiekty. Są to: Fort Va, znajdujący się przy ulicy Lechickiej, Fort III zlokalizowany w Nowym Zoo znajdującym się na Malcie oraz Fort VII, na terenie którego znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Warto też wiedzieć, że na terenie dawnego Fortu Winiary co roku organizowane są inscenizacje historyczne, które upamiętniają wyzwolenie Poznania. To plenerowe widowisko organizowane jest z wielkim rozmachem, z udziałem kilkudziesięciu grup rekonstrukcyjnych pochodzących z całej Polski.
Gratkę dla fanów militariów stanowi też możliwość zwiedzania przeciwatomowego schronu prezydenckiego, który pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku. Obiekt ten znajduje się na Krzyżownicach i jest częścią Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.

Osoby zainteresowane przyrodą powinny odwiedzić znajdujący się w północnej części miasta niezwykły rezerwat przyrody o nazwie Meteoryt Morasko. Znajduje się tam nie tylko 7 kraterów, które powstały w wyniku upadku na ziemię meteorytów, z których największy ma średnicę blisko 95 metrów, ale i wiele odmian rzadkich roślin oraz mało spotykanych na innych terenach zwierząt.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.