Co warto wiedzieć na temat plastrów antykoncepcyjnych?

plaster antykoncepcyjny

Co warto wiedzieć na temat plastrów antykoncepcyjnych?

Obecnie coraz modniejsze stało się stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Nie tylko skutecznie zapobiegają przez niechcianą ciążą, ale w dodatku są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu niż tabletki, gdzie jak wiadomo ważne jest systematyczne przestrzeganie godziny ich przyjmowania.

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych należy do metod antykoncepcji transdermalnej. Ich działanie polega na stopniowym uwalnianiu hormonów, które wnikają przez skórę do organizmu. Wówczas wydzielane jest estrogen i progesteron, które wstrzymują owulację, zatem nie możliwe staje się zapłodnienie kobiety. Zagęszczony śluz staje się barierą nie do przebicia dla wędrujących plemników. A zmieniona błona śluzowa macicy uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka.

Jak należy stosować plaster antykoncepcyjny?

W momencie, kiedy pojawi się pierwsza menstruacja, w ciągu 24 godzin powinien zostać przyklejony plaster. Kolejny przyklejamy ósmego dnia, potem piętnastego i dwudziestego drugiego, potem następuje tygodniowa przerwa. Oczywiście przyklejając nowy, usuwamy stary plaster z powierzchni skóry. Cały cykl stosowania obejmuje 21 dni oraz siedem dni przerwy. Każdy plaster powinien być naklejany tego samego dnia, o tej samej porze.

Może się zdarzyć, że plaster odklei się przed planowanym jego usunięciem. Wówczas można postarać się o jego ponowne naklejenie, jednak bez użycia jakichkolwiek metod pomocniczych, typu plastry opatrunkowe. Jeśli nie będzie to możliwe, wówczas odklejamy uszkodzony i naklejamy nowy.

NAPOTYKANE TRUDNOŚCI

Jeśli pierwszy plaster został naklejony później lub odkleił się, wówczas trzeba go jak najszybciej nałożyć i dodatkowo wesprzeć się innymi metodami antykoncepcji.

Podobna sytuacja ma się w przypadku drugiego i trzeciego plastra, który także powinien być przyklejony jak najszybciej. Jeśli upłynęło więcej niż 48 godzin od odklejenia, wówczas trzeba przykleić nowy jak najprędzej i zacząć nowy cykl, wspomagając się innymi metodami antykoncepcji.

Gdy ostatni plaster odklei się lub zostanie zbyt późno przyklejony, wtedy należy rozpocząć nowy cykl, po 28 dniu.

Wady i zalety używania plastrów antykoncepcyjnych

Tak, jak w przypadku innych form zapobiegania ciąży, tak w przypadku plastrów istnieje dużo wad, jak i zalet. Oto przykładowe niedogodności, jakie mogą napotkać kobietę:

  • ryzyko zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową,
  • występowanie skutków ubocznych,
  • prawdopodobieństwo odklejenia się plastra i zbyt późne jego przyklejenie,
  • ryzyko przedostania się do organizmu mniejszej niż zalecana dawka hormonów.

Jednak są tez liczne wygody, m.in.

  • brak konieczności pamiętania o regularnym zażywaniu tabletek,
  • występowanie regularnych cykli miesiączkowych,
  • łagodniejsze miesiączki i ograniczenie napięcia przedmiesiączkowego,
  • zmniejszone ryzyko zachorowań na powszechne kobiece dolegliwości, takie jak torbiel jajnika, rak jajnika, endometrium czy też guzy piersi,
  • brak objawów ze strony układu pokarmowego,
  • po zakończeniu antykoncepcji następuje szybki powrót cykli.

Przeciwwskazania

Plastrów antykoncepcyjnych nie mogą stosować wszyscy. Przeciwwskazaniem do ich używania jest ciąża, problemy z wysokim ciśnieniem krwi, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, choroby o podłożu kardiologicznym, problemy z trzustką oraz migreny. Dodatkowo, z plastrów muszą zrezygnować kobiety palące papierosy, zwłaszcza po 35 roku życia oraz te panie, względem których planuje się przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.