Co warto odwiedzić we Wrocławiu?

Wrocław jest jednym z najpopularniejszych polskich miast jeśli chodzi o turystykę – każdego roku odwiedzają go aż 3 miliony turystów. Ponieważ jednak rok 2016 będzie dla Wrocławia wyjątkowy, gdyż miasto to zostało wybrane światową stolicą książki i może spodziewać się dużej kulturalnej promocji, eksperci szacują, że po tej dacie liczba turystów odwiedzających miasto wzrośnie do około 5 milionów.

Bardzo korzystny dla turystów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, jest zakup karty turystycznej OpenWroclaw, która upoważnia do korzystania ze zniżek, wejściówek oraz różnego rodzaju bonusów w 121 instytucjach o charakterze kulturalnym, sportowym i rozrywkowym. Można także liczyć na rabaty w hotelach, hotelach i restauracjach, a więc jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zamierzają spędzić we Wrocławiu nieco więcej czasu i wiele zobaczyć. A na pewno jest co oglądać, choćby zaczynając od punktów widokowych zlokalizowanych na ważnych zabytkach. Takich punktów jest we Wrocławiu bardzo wiele, rozciąga się z nich wspaniały widok na różne części miasta. Do najważniejszych punktów widokowych należą: wieża północna Katedry św. Jana Chrzciciela, wieża Bazyliki św. Elżbiety, Wieża matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, Mostek Czarownic znajdujący się między wieżami Katedry polskokatolickiej św. Marii Magdaleny oraz punkt widokowy znajdujący się na 49. piętrze Sky Tower. Jest to najwyżej położony punkt widokowy zlokalizowany na budowli w kraju.

 

Obiekty rekreacyjne

Odwiedzając Wrocław, warto zafundować sobie rejs statkiem białej floty, które pływają po Odrze. Można w ten sposób obejrzeć jej malowniczy brzeg. Głównymi przystaniami są: Przystań Zwierzyniecka i Przystań przy Hali Targowej. Popularne jest również zwiedzanie miasta poprzez przejażdżki odkrytym zabytkowym autobusem Jelcz RTO albo zabytkowymi tramwajami, których we Wrocławiu nie brakuje. Od niedawna we Wrocławiu znajdują się też, porozmieszczane w różnego rodzaju miejscach, kolorowe figurki krasnali. Poszukiwanie ich to ciekawy sposób zwiedzania miasta, zwłaszcza dla osób z dziećmi (Wrocław jest bardzo dobrze oznaczony, więc takie zwiedzanie jest bardzo dobrym pomysłem i nie trzeba obawiać się pobłądzenia). Inne warte odwiedzenia wrocławskie miejsca to między innymi Ogród Zoologiczny, który jest nie tylko najstarszym tego typu obiektem w całym kraju, ale też może pochwalić się największą liczbą gatunków zwierząt spośród wszystkich polskich ogrodów zoologicznych. Popularnością cieszy się też Ogród Japoński, a także Ogród Botaniczny. Miłośnicy wody mogą odwiedzić duży Aquapark Wrocław, zaś ci, którzy pragną ruchu – Park linowy znajdujący się na Wyspie Opatowieckiej. Warto również wybrać się na górę Ślężę, a także na nocny pokaz Wrocławskiej Fontanny multimedialnej.
Przez Wrocław przebiegają też trzy szlaki turystyczne. Są to: Szlak Historii i Tradycji Wrocławia, Szlak dookoła Wrocławia im. doktora Bronisława Turonia, a także EuroVelo 9 – szlak rowerowy wyznaczony przez Europejską Federację Cyklistów, którego przebieg pokrywa się ze słynnym Bursztynowym Szlakiem.

 

Imprezy rozrywkowe i kulturalne

Ponieważ Wrocław chce uchodzić za stolicę kultury, nie tylko można tam znaleźć wielką ilość teatrów, muzeów, kin czy galerii sztuki, ale też co roku odbywają się w mieście festiwale muzyczne, często o międzynarodowym znaczeniu. Do najpopularniejszych należą: Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Thanks Jimi Festival czy mniej popularne Musica Polonica Nova, Forum Musicum i Jazztopad. W drugi weekend maja każdego roku odbywa się też popularny Festiwal Dobrego Piwa. Miasto obfituje też w festiwale filmowe, takie jak: Nowe Horyzonty, Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ofensiva.
W mieście jest też ogromna ilość klubów muzycznych, dyskotek, pubów oraz multi-tapów. Najwięcej ich jest zlokalizowanych w okolicach Rynku, w Pasażu Niepolda, w estakadzie kolejowej znajdującej się przy ulicach Bogusławskiego i Kolejowej, na Wzgórzu Partyzantów oraz na Dworcu Świebodzkim.

 

Obiekty muzealne

We Wrocławiu jest wiele muzeów, a do najważniejszych, o najbardziej wartościowych zbiorach, można zaliczyć kilkanaście obiektów. Najważniejszym z nich jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu, które posiada cenne eksponaty z Lwowa i Kijowa przeniesione do Polski w przeszłości. Jego ważnym elementem jest też słynna Panorama Racławicka – rotunda, w której znajduje się panoramiczne malowidło o wielkich rozmiarach (120×15 metrów) obrazujące XVIII-wieczną bitwę pod Racławicami. Bardzo ważne jest też Muzeum Architektury – jedyny tego typu obiekt w naszym kraju. Na uwagę zasługuje również Muzeum Książąt Lubomirskich i Muzeum Sztuki Mieszczańskiej mieszczące się we wrocławskim Ratuszu. Warto też odwiedzić mieszczący się w centrum miasta oddział Muzeum Miejskiego, który tworzy odrestaurowany pałac królewski, będący niegdyś siedzibą królów pruskich. W budynku znajdują się komnaty królewskie, które odrestaurowane zostały z wielką dbałością o szczegóły, dzięki czemu można zobaczyć, jak rzeczywiście wyglądało to miejsce. Inną część okazałego budynku zajmuje wystawa zatytułowana „1000 lat Wrocławia”. Liczba jej eksponatów jest naprawdę imponująca, gdyż sięga 3 tysięcy, przy czym są to często przedmioty pochodzące z prywatnych kolekcji Polaków i Niemców związanych z Wrocławiem. Inne eksponaty pochodzą ze zbiorów wrocławskiej Biblioteki Uniwersyteckiej, a także skarbca katedry świętego Jana i wrocławskiego Muzeum Archidiecezjalnego.

Innym wartym uwagi i odwiedzenia oddziałem Muzeum Miejskiego jest Arsenał Miejski. Ponadto we Wrocławiu znajdują się: Muzeum Przyrodnicze znajdujące się na terenie Ogrodu Botanicznego, Muzeum Sztuki Medalierskiej, będące również oddziałem Muzeum Miejskiego (muzeum to jako jedyny obiekt w Polsce posiada zbiory z zakresu medalierstwa oraz falerystyki), Mauzoleum Piastów Śląskich, znajdujące się w kościele św. Klary i św. Jadwigi (obiekt ten posiada między innymi urnę z sercem księżniczki Karoliny, ostatniej przedstawicielki rodu Piastów), Muzeum Poczty i Telekomunikacji (unikalny obiekt, jako jedyny w kraju posiadający zbiory poczty polskiej począwszy od XVI wieku), Muzeum Geologiczne założone przy Uniwersytecie, Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego znajdujące się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Człowieka, znajdujące się w budynku Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Etnograficzne, mieszczące się w dawnym Pałacu Biskupów Wrocławskich zlokalizowanym przy placu Zgody, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych będące częścią Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu znajdujące się przy placu Polskim, Muzeum Sztuki Cmentarnej, które obejmuje teren Starego Cmentarza Żydowskiego znajdujące się przy ulicy Ślężnej, Muzeum Odry, Muzeum Farmacji, Muzeum Współczesne Wrocław, które znajduje się w bunkrze zlokalizowanym na placu Strzegomskim, Muzeum Sztuki Współczesnej, które mieście się w Pawilonie Czterech Kopuł, Muzeum Ziem Zachodnich (inna nazwa: Centrum Historii Zajezdnia), Muzeum „Pana Tadeusza” znajdujące się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem (w 2016 roku zbiory ma zasilić oryginalny rękopis „Pana Tadeusza”), będące w trakcie powstawania Muzeum Fotografii.

Oceń

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.